Seminarium Afrykanistyczne „Między lokalnością a literaturą globalną – kierunki rozwoju portugalskojęzycznego piśmiennictwa afrykańskiego”
15 01 2025
Zapraszamy na styczniowe Seminarium Afrykanistyczne. 23. stycznia, jak zwykle o 17.00. Maciej Rusinowski z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Wydziału Neofilologii UW wygłosi referat na temat „Między lokalnością a literaturą globalną – kierunki rozwoju portugalskojęzycznego piśmiennictwa afrykańskiego”.
Link do spotkania: https://meet.google.com/pgd-mmrq-ejy
Abstrakt:
Wystąpienie jest prezentacją projektu „Między lokalnością a literaturą globalną – kierunki rozwoju portugalskojęzycznego piśmiennictwa afrykańskiego”, w ramach przygotowywanej rozprawy doktorskiej w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy podejmujemy próbę analizy i interpretacji dwóch tendencji literackich zarysowujących się w portugalskojęzycznych literaturach afrykańskich (od lat 90-tych XX w. do 2025 r.). W tym celu analizujemy twórczość autorów mozambijskich, angolskich i gwinejskich, którzy z jednej strony ukazują rodzime tradycje i indygenistyczne wartości kulturowe, z drugiej zaś wpisują się w kosmopolityczny model literatury globalnej/planetarnej. Punktem wyjścia dla naszych badań nad prozą najbardziej uznanych pisarzy luzofońskich, takich jak: Paulina Chiziane, Mia Couto, J.E. Agualusa, Ondjaki, Abdulai Silla , Flinto de Barros i Odette Semeado jest teoretyczny i metodologiczny namysł nad elementami stanowiącymi o lokalności ich literatury (wykorzystanie oralności w tekstach pisanych, odwołania do wyznaczników tożsamości religijno-kulturowej afrykańskich wspólnot tradycyjnych, powrót do historycznych i mitycznych korzeni przedkolonialnych) oraz nad elementami wpisującymi badane teksty w kontekst literatury-świata (kosmopolityzm, diasporyczność, nomadyzm kulturowy, uniwersalizm i transkulturowość). Celem projektu będzie zweryfikowanie hipotezy o komplementarności, a nie przeciwstawności wyróżnionych tendencji, które warunkują przyszłe kierunki rozwoju portugalskojęzycznych literatur afrykańskich.
O prelegencie:
Maciej Rusinowski – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia iberyjska, specjalność portugalska. Autor pracy magisterskiej pt. “Powrót do afrykańskich korzeni w powieściach Pauliny Chiziane”, w której badał kwestię powrotu do lokalnych, kulturowo tożsamych wartości w perspektywie kobiecej twórczości literackiej. Obecnie doktorant Szkoły Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie literaturoznawstwa. Jego główne zainteresowania badawcze obejmują portugalskojęzyczne piśmiennictwo afrykańskie oraz historię kobiet w okresie portugalskiego Nowego Państwa.