Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Pożegnanie Pani Wiesławy Bolimowskiej-Garwackiej

Z głębokim żalem informujemy,  że 24 kwietnia 2025 roku odeszła Pani Wiesława Bolimowska-Garwacka, dziennikarka i redaktorka, która przez dekady obserwowała i komentowała wydarzenia i procesy zachodzące w Afryce. Kolejne pokolenia polskich afrykanistów korzystały z jej wiedzy i doświadczenia, z gościnności jej wypełnionego książkami i sztuką afrykańską domu, który przez lata gromadzenia różnorodnych materiałów stał się specyficznym archiwum polskiego zainteresowania Afryką.
Wiesława Bolimowska-Garwacka urodziła się 10 września 1931 roku w rodzinie kolejarskiej. Jako dziecko doświadczyła grozy i dramatu drugiej wojny światowej.
Kiedy po studiach rozpoczęła pracę w Polskiej Agencji Prasowej jej ówczesne zainteresowanie Francją poskutkowało powierzeniem jej tematyki związanej z francuskimi terytoriami w Afryce Północnej. To z kolei spowodowało rozszerzeniem zainteresowań na dalsze obszary tego kontynentu, który odwiedziła kilkadziesiąt razy. Pracowała w dziale międzynarodowym PAP, gdzie tłumaczyła i redagowała wiadomości o Afryce do wydawanego przez PAP Biuletynu Specjalnego.
W latach 70. i 80. XX wieku regularnie wyjeżdżała do Afryki jako przedstawicielka PAP-u obserwując najważniejsze wydarzenia, przesyłała depesze dotyczące spotkań na szczycie Organizacji Jedności Afrykańskiej, relacjonowała spotkania głów państw. Niezwykły upór i zaradność pozwoliły jej rozmawiać z postaciami, które decydowały wówczas o kształcie Afryki. Byli wśród nich m.in. sekretarz OJA Peter Onu oraz Idi Amin i Houari Boumédièn. Jej reportaże z Etiopii i Somalii można znaleźć w prasie m.in w “Polityce”,
Na początku lat 90. była jednym z członków założycieli Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Po wielu latach aktywnej działalności została honorowym członkiem Towarzystwa. Przez prawie dwadzieścia lat współtworzyła, redagowała i była sekretarzem wydawanego przez Towarzystwo czasopismo „Afryka”.
W ostatnich latach pomimo coraz mniejszych sił pozostała przenikliwym analitykiem sytuacji politycznej na świecie i w Polsce. Starała się uczestniczyć w dyskusjach i wydarzeniach afrykanistycznych m.in. w spotkaniach dyskusyjnych, pokazach filmów afrykańskich i w konferencjach. W maju 2024 roku wzięła udział w Kongresie Afrykanistycznym w Krakowie, podczas którego z katedry Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiedziała o swoich doświadczeniach pracy dziennikarki w Afryce.
Zawsze wyrozumiała dla ludzkich słabości i trzymająca rękę na pulsie najnowszych trendów społecznych, starała się też wspierać kolejne pokolenia w ich odkrywaniu Afryki. Chętnie dzieliła się swoją wiedzą i wspomnieniami z pobytów w Afryce. Z równie z wielkim zaangażowaniem słuchała Afrykańczyków, których zapraszała do swojego gościnnego domu.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 maja o godzinie 10.30 w domu przedpogrzebowym na Cmentarzu Północnym w Warszawie.
(tekst Hanna Rubinkowska-Anioł, Kinga Turkowska, zdjęcie: Kinga Turkowska)