Jubileusz Prof. Pawlak, Konferencja Międzynarodowa oraz Dni Afryki 2024

Dnia 15.04.2024 r. odbyła się konferencja międzynarodowa “African Languages and Cultures from Diverse Perspectives” zorganizowana przez naszą Katedrę. Wygłoszono kilkadziesiąt referatów. Wśród uczestników znaleźli się goście z Polski, Nigerii, RPA, Portugalii, Niemiec, Czech i Włoch. Swoje tematy zaprezentowali również nasi zagraniczni studenci z Nigerii, Zimbabwe, Senegalu oraz Tanzanii.

Dzień później, tj. 16.04.2024 r. Odbył się Jubileusz 50-lecia Pracy Naukowej Prof. N. Pawlak. Dziesiątki gości z Polski oraz zagranicy przybyły, aby złożyć wyrazy uznania wybitnej polskiej afrykanistce, językoznawczyni-ekspertce w zakresie języka hausa. Uroczystość swą obecnością zaszczycili prof. Sagir Adamu Abbas, Rektor Uniwersytetu Bayero w Kano, Nigeria; prof. Alojzy Z. Nowak, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Piotr Taracha, Dziekan Wydziału Orientalistycznego. Wydarzenie poprowadził dr Patryk Zając, który zaprezentował dorobek naukowy prof. Niny Pawlak. Prof. Nina Pawlak wygłosiła referat pt. “African Studies in Poland through the Lens of my own Experience”. Po części oficjalnej i wręczeniu prezentów jubilatce w Sali Senatu UW, odbyło się przyjęcie dla gości.

W ramach Dni Afryki 2024 w dniach 17-18.04.2024 r. w naszej Katedrze gościli: dr Umma Aliyu Musa z Uniwersytetu Hamburskiego, która odbyła zajęcia z języka hausa ze studentami afrykanistyki, a także prof. Lionel Posthumus z Uniwersytetu w Johannesburgu (RPA), który wygłosił dwa wykłady dla naszych pracowników i studentów. 18.04.2024 r. po południu odbyły się warsztaty z języków afrykańskich zorganizowane przez naszych studentów.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w wydarzeniach!