Projekty studenckie
W ramach zajęć ze Sztuki Afryki, które realizowane są na trzecim roku studiów licencjackich, w semestrze letnim (poświęconym teatrowi w Afryce) dr Zuzanna Augustyniak prowadzi autorski, innowacyjny projekt, w czasie którego studentki i studenci pod jej kierunkiem piszą tekst dramatyczny, oparty na afrykańskich tekstach kultury, a następnie na jego podstawie przygotowują przedstawienie. Dr Augustyniak, czerpiąc ze swojego teatralnego doświadczenia, prowadzi uczestniczki i uczestników zajęć przez proces tworzenia scenariusza na podstawie wybranego tekstu, poprzez podstawy gry aktorskiej, naukę elementów charakterystycznych dla tradycyjnych teatrów afrykańskich, aż po efekt finalny, który jest rejestracją spektaklu. W ten sposób studentki i studenci nie tylko poznają afrykańskie literatury i tradycje dramatyczne, ale też mają jeszcze jedną okazję ćwiczenia języka swojej specjalizacji, nie wspominając o towarzyszących temu przedsięwzięciu emocjach.
Rok akademicki 2021/2022:
Bajadżidda – słuchowisko na podstawie podania o powstaniu ludu Hausa.
Przygotowane i nagrane przez studentki i studentów hausanistyki: Aleksandra Banata, Adriannę Gorzką, Klementynę Jaroszyńską, Emiliana Muchę, Igora Puchniaka oraz Marię Wereszko.
Rok akademicki 2023/2024:
M kama mauaji [M jak Morderstwo] – słuchowisko w języku suahili na podstawie książki Elizabeth Mramba “Mtumwa Kwenye Nchi Huru” [Niewolnica w wolnym kraju], przygotowane przez studentkę i studentów suahilistyki, z gościnnym udziałem studentek ze specjalizacji hausanistycznej i amharystycznej.
Scenariusz i wykonanie: Marcelina Gudaj, Michał Kosior, Mateusz Pastor
Reżyseria i produkcja: Zuzanna Augustyniak
Montaż: Bazyli Kuraszkiewicz
Udział wzięli:
Maria – Marcelina Gudaj
Michael; Prokurator; Urzędnik; Prawnik – Mateusz Pastor
Majuto; Sędzia; Ojciec; Szef – Michał Kosior
Żona Szefa – Róża Czarnecka-Wiącek
Narratorka – Izabela Romańczuk
Chór: Olga Błaszczyk, Barbara Gutowska, Olga Kowal, Anastazja Peńska, Róża Czarnecka-Wiącek, Katarzyna Sylla.