Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Afrykanistyczne “Przysłowia afrykańskie: ludowa mądrość, środek artystyczny i forma komunikacji”

W czwartek 2 marca 2023 r. o godz. 17.00 online na platformie Google Meets odbędzie się kolejne Seminarium Afrykanistyczne zatytułowane “Przysłowia afrykańskie: ludowa mądrość, środek artystyczny i forma komunikacji.” Wykład wygłosi Patryk Zając, magister orientalistyki, językoznawca pracujący w Katedrze Języków i Kultur Afryki. Serdecznie zapraszamy.

Link do spotkania: meet.google.com/dxh-jysd-asq

Opis wykładu:

Przysłowia w językach afrykańskich pełnią współcześnie liczne funkcje kulturowe, społeczne i komunikacyjne. Dla Afrykanów przysłowia są utrwaloną formą oratury, której naczelnym celem jest kodyfikacja norm kulturowych i moralnych. Stanowią tzw. „ludową mądrość”. Ze względu na swoje unikatowe cechy literacko-językowe takie jak, m.in. zwięzłość formy, posługiwanie się aliteracją, rymem i rytmizacją, a także symbolami, metaforą, czy wyrazistym obrazowaniem, stanową tworzywo wykorzystywane przez artystów pracujących słowem, takich jak pisarze i poeci, a niekiedy również wzbogacają sztuki plastyczne i wizualne. Generalnie postrzegane są jako ozdoba języka. W warstwie semantycznej opisywać je można za pomocą aparatu pojęciowego opracowanego w ramach Teorii Aktów Mowy. W mowie i piśmie przysłowia w językach afrykańskich używane są w różnych rejestrach języka, gdzie służą usprawnieniu komunikacji (poprzez skracanie dłuższych komunikatów), mogą mieć funkcję wzmacniającą wypowiedź poprzez odwołanie do ogólnie przyjętych sądów oraz pełnić inne funkcje, zyskując w danym kontekście moc illokucyjną i perlokucyjną odpowiadającą intencjom wypowiadającej go osoby. W ten sposób przysłowia afrykańskie stają się preferowanym środkiem wyrazu w sytuacjach wymagających komunikacji niebezpośredniej i aluzyjności.